Kategorie
Projekty

UJĘCIA. KADRY (Z) CODZIENNOŚCI

 

Czy poprzez sztukę możemy wpływać na rzeczywistość wokół nas? Czy nasze codzienne wybory mają jakieś znaczenie? Czy w tym, co przeżywamy każdego dnia możemy dostrzec coś wyjątkowego? Czy nasza rutyna może mieć jakiś związek ze sztuką?

Ujęcia to projekt artystyczny dla młodych osób, które chcą opowiadać o świecie w twórczy sposób i wzmacniać swoją sprawczość.

Przy pomocy środków artystycznych takich jak fotografia plastyka, muzyka, taniec, performance pochylimy się nad naszą codziennością, zainspirujemy się nią i stworzymy razem wyjątkowy pokaz finałowy.

Będziemy pracować na fotografiach zwykłych ludzi, zdjęciach z dobrze znanych sytuacji. Spróbujemy dostrzec w nich wyjątkowe zdarzenia, ciekawe aspekty, zastanowić się nad historią ludzi zamkniętych w kadrach. Dzięki tym historiom i kolejnym warsztatom stworzymy spójną opowieść, którą zaprezentujemy w formie performancu i wystawy.

W projekcie otwieramy dwie drogi twórcze do wyboru:
– fotograficzną
– performatywną.

Wybór zostawiamy Tobie! (więcej info po prawej stronie w dedykowanych zakładkach)

o projekcie w pigułce:

dla kogo: dla osób w wieku 16-21 lat, z chęciami do tworzenia

kiedy: warsztaty odbywają się w kolejne weekendy września i października, finał: 10 listopada

jak się zapisać: kliknij w wybraną przez siebie ścieżkę warsztatową po prawej stronie – tam znajdziesz link do zapisów.

za ile: udział w projekcie jest bezpłatny, obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń

gdzie: w Domu Kultury Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28

masz pytania dotyczące warsztatów? napisz i daj znać!
koordynacja projektu: zofia.kacprzak@dorozkarnia.pl, tel. 22 841 91 22

dostępność:

Warsztaty odbywają się w salach na parterze, na piętrze 1 oraz -1. Do sal na górze i na dole prowadzą schody, bez windy.

Wydarzenie finałowe odbywać się będzie w sali widowiskowej (dostępna architektonicznie) lub na zewnątrz, na terenie Dorożkarni.

Jeśli masz pytania dotyczące dostępności warsztatów skontaktuj się z koordynatorką projektu: zofia.kacprzak@dorozkarnia.pl lub koordynatorką dostępności ewa.jezewska@dorozkarnia.pl

Projekt sfinansowano z Funduszu Edukacji Kulturalnej m. st. Warszawy.
Herb Warszawy z dopiskiem projekt finansuje miasto stołeczne WarszawaHerb Warszawy z dopiskiem Warszawa Mokotów

 

Zainspiruj się codziennością i stwórz własną wystawę!

ZGŁOSZENIA

zapisz się!

Ścieżka FOTO to idealny wybór dla osób, które są zainteresowane fotografią, robią zdjęcia lub chciałyby zacząć i lepiej poznać sztukę fotografii.

Ścieżka fotograficzna zakłada 2 warsztaty, które poświęcimy fotografii codzienności – dokumentowi. Fotografia dokumentalna pozwoli odczarować rutynę – to co każdego dnia nam umyka i wydaje się zupełnie zwyczajne.

Pierwszy warsztat poświęcimy poznaniu narzędzi, poszukaniu form, znalezieniu odpowiedniego tematu, wykonaniu pierwszych fotografii. Kolejny warsztat to spotkanie, które podsumuje zrobione fotografie, pozwoli na ich dopracowanie i połączenie tak, by stworzyć spójną wystawę fotografii codzienności.

W ramach działań uczestnicy stworzą wystawę, która będzie częścią pokazu finałowego. Wystawę będzie można oglądać w Galerii Dorożkarni do 22 listopada.

UWAGA!
Warsztaty prowadzone będą w technice fotografii cyfrowej. Prosimy zaznacz w karcie zgłoszenia czy posiadasz swój aparat cyfrowy (podaj nazwę modelu). Jeśli nie posiadasz aparatu, nie martw się. Możesz od nas pożyczyć aparat na czas warsztatów w Dorożkarni (do korzystania na miejscu).

Daty warsztatów: 14 września, 26 października, 10 listopada (finał)

Warsztaty poprowadzi Tomasz Jarnicki
fotograf, reżyser, operator, montażysta, nauczyciel. Absolwent kierunku fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego realizacje fotograficzne poruszają się w fotografii dokumentalnej, ekspresyjnej, portretowej oraz w reportażu. Swoje prace publikował m.in. w National Geographic, Gazecie Wyborczej, Polityce, Przekroju, Ruchu Muzycznym. Od wielu lat prowadzi warsztaty z Master Class Fine Arts Printing, projekty tutorskie z fotografii, grafiki, typografii i designu.

 

Za wydruk fotografii na wystawę odpowiada organizator.

Zainspiruj się codziennością i stwórz własny performance!

Jeśli interesujesz się sztukami wizualnymi, teatrem, tańcem, muzyką lub chcesz po prostu poeksperymentować z formami performatywnymi to koniecznie dołącz do nas i zgłoś się do ścieżki perfo projektu Ujęcia. Kadry (z) codzienności.

W ramach tej części przewidujemy aż 5 warsztatów opartych na fotografiach zwykłych osób i sytuacji. Zbiór starych zdjęć codzienności będzie naszą bazą do działań plastycznych, ruchowych, dźwiękowych, scenicznych.

UWAGA! Zgłaszając się do projektu, zgłaszasz się na wszystkie warsztaty. Kolejne spotkania łączą się i są spójną całością, zależy nam na Twojej obecności na wszystkich spotkaniach. Sprawdź daty!

  1. warsztat storytellingowy / 22 września godz. 16:00 – 20:00 / prow. Julia Szabłowska /
  2. warsztat z animacji poklatkowej / 12 października godz. 14:00 – 19:00 / prow. Jacek Różański/
  3. warsztat scenograficzny / 20 października godz. 11:00 – 16:00 / prow. Marta Szypulska /
  4. warsztat ruchowo – taneczny / 26 października godz. 11:00 – 16:00 / prow. Kamil Wawrzuta /
  5. warsztat dźwiękowy / 27 października godz. 11:00 – 16:00 / prow. Magdalena Sowul /
  6. próby do pokazu finałowego i finał – 9 i 10 listopada, finał 10.11. godz. 19:00

Kliknij i zgłoś się przez formularz internetowy:

zapisz się!

Masz pytania? Napisz: zofia.kacprzak@dorozkania.pl, lub zadzwoń: 22 841 91 22

Projekt Ujęcia. Kadry (z) codzienności zakończył się wydarzeniem finałowym w Domu Kultury Dorożkarnia.
10 listopada spotkaliśmy się, by podsumować dwumiesięczna pracę artystyczną nad codziennością.

Od 14 września do 10 listopada młodzież spotykała się z artystami, by pracować nad tematem codzienności i by wspólnie poszukiwać w niej inspiracji do działań twórczych.
Podstawą kolejnych warsztatów były stare fotografie zwykłych ludzi – kadry z codziennego życia nieznajomych.

Zdjęcia, które przedstawiały dobrze znane i czasem prozaiczne sytuacje, stały się inspiracją do poszukiwania artystycznego potencjału w codzienności i do kolejnych twórczych działań młodych.

Projekt pełen był spotkań oraz warsztatów, które stały się przestrzenią do eksperymentowania ze sztuką, wymiany doświadczeń i integracji oraz przeprowadzenia twórczego procesu.

Spotkaliśmy się aż 10 razy – na 2 warsztatach fotograficznych, storytellingowych, ruchowych, dźwiękowych, scenograficznych i z animacji poklatkowej, oraz na 3 próbach przed finałem.

Ten złożony proces zakończył się wydarzeniem finałowym – wystawą fotografii stworzoną w ramach 2 miesięcznego procesu fotograficznego oraz performancem, który był podsumowaniem i zebraniem efektów 5 warsztatów twórczych (scenograficznych, storytellingowych, ruchowych, dźwiękowych i z animacji poklatkowej).

Zarówno pokaz jak i wystawa to wynik warsztatowej pracy młodzieży.

Grupa fotograficzna jeszcze we wrześniu rozpoczęła poszukiwania inspiracji i tematów do swoich cykli fotograficznych, na których wykonanie mieli cały październik. Przez ten czas pozostawali w kontakcie z prowadzącymi, by jeszcze przed wernisażem spotkać się i dopracować swoje prace, a później także zainstalować je na wystawie w Galerii Dorożkarni.

Grupa performatywna pracowała warsztatowo za pomocą różnych narzędzi artystycznych – kostiumu, ruchu, wideo, muzyki, fotografii – które pomogły rozpracować temat codzienności. Pod koniec procesu odbyły się 3 próby teatralne, które miały na celu podsumowanie pracy oraz stworzenie pokazu. Pokaz korzystał z wielu form artystycznych dotykając tematów relacji międzyludzkich tak ważnych dla młodych.

Wernisaż oraz pokaz finałowy odbył się 10 listopada o godz. 19:00 w Dorożkarni.

Wystawę można oglądać do 22 listopada.

Fotorelację z wydarzenia i procesu można obejrzeć poniżej.

Obejrzyj zdjęcia z finału

Zdjęcia z procesu:

Obejrzyj zdjęcia z warsztatów

OSOBY TWÓRCZE PROJEKTU:

Performerzy i performerki:

Kalina Bogucka, Karolina Borcuch, Karolina Kośka, Jagoda Kowalik, Gabriela Jędrzejczyk, Zuzanna Ożóg, Zofia Paszkiewicz, Maria Sibilska, Małgorzata Sobieraj, Hiacynt Więckiewicz

Autorzy wystawy:

Karolina Borcuch, Natasha Ciechanowicz, Hanna Ejmont, Maria Klecel, Karolina Kośka, Sara Szlendak, Maja Szostek, Łukasz Wiśniewski, Mela Woitiul, Zofia Wysocka

Pozostali młodzi artyści zaangażowani w proces:

Maja Kubasik, Aleksandra Czachorowska, Sara Szlendak, Grzegorz Giers,, Maria Przyżycka, Julka Koszewska, Vee Poręcka

Artyści, którzy współpracowali z młodzieżą warsztatowo:

Tomasz Jarnicki (fotografia), Julia Szabłowska (storytelling), Marta Szypulska (scenografia), Magdalena Sowul (dźwięk), Kamil Wawrzuta (ruch), Jacek Różański (animacja poklatkowa), Zofia Kacprzak (pedgagożka teatru, autorka projektu).

Reżyseria pokazu finałowy i przeprowadzenie prób teatralnych:

Kolektyw artystyczny w składzie: julia mazur, Zofia Kacprzak, Jan Rogaliński, Zofia Zyblewska

Grafika: Adam Jastrzębski

Projekt został sfinansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej 2024 m.st. Warszawy.