Jestem bardzo nierozciągnięty/a. Czy joga jest dla mnie?
Joga nie jest dla elastycznych (a w każdym razie nie tylko), ale dla tych, którzy chcą usprawnić swoje ciało i umysł. Niezależnie od tego, czy chcesz się wzmocnić, rozciągnąć czy też dać głowie odpocząć po ciężkim dniu w pracy – joga jest odpowiedzią na Twoje potrzeby. Elastyczność i siła przyjdą z czasem, wraz z cierpliwą praktyką.
Jak się przygotować do pierwszych zajęć jogi?
Przede wszystkim nie przychodź na ostatnią chwilę – zostaw sobie pięciominutowy margines na przebranie się i rozwinięcie maty. Ostatni posiłek zjedz na 2-3 godziny przed zajęciami. Daj układowi trawiennemu czas, żeby wykonał swoją pracę. Joga to nie tylko rozciągane i wzmacnianie – to także intensywny masaż narządów wewnętrznych, warto więc praktykować ją na czczo, a w każdym razie nie bezpośrednio po posiłku.
Czy muszę mieć swoją matę?
Jeśli myślisz o regularnej praktyce – warto zainwestować we własną matę, zwłaszcza teraz, w dobie pandemii. Dobra mata to wydatek ok. 100 zł. Oczywiście są i takie, które kosztują 500 zł, ale zapewniamy Was, że nie cena nie będzie miała wpływu na jakość Waszej praktyki J UWAGA: tzw. karimaty nie nadają się do praktyki jogi, a wręcz są niebezpieczne – łatwo się na nich pośliznąć i stracić równowagę.
Jak się ubrać na zajęcia jogi?
Nie, nie musisz zakładać obcisłych legginsów i przylegającego topu odsłaniającego brzuchJ Warto zadbać o swobodny, przewiewny strój np. spodenki i koszulkę z krótkim rękawem. Warto, żeby rzeczy nie były zbyt luźne, bo mogą krępować ruchy w niektórych pozycjach. Istotne jest to, żebyś czuł/a się w stroju swobodnie i miał pełen zakres ruchu. Można też, zwłaszcza w chłodne dni, wziąć ze sobą ciepłe skarpetki i miękką bluzę do relaksu, bo ciało po ćwiczeniach dość szybko się wychładza. Można też w relaksie przykryć oczy małym ręczniczkiem lub specjalnym woreczkiem na oczy.
Mam 50/60/70/80 + lat. Czy nie za późno, żeby zaczynać?
W jodze nie ma takiego pojęcia jak „za późno”. Każdy moment jest dobry, żeby zacząć praktykę – to inwestycja w nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Wielu joginów praktykuje z powodzeniem do bardzo późnego wieku – nawet do setki! Gwarantujemy, że spotkasz na macie wiele osób w swoim wieku!
Nie jestem dzisiaj w najlepszej formie (mam kontuzję, dolegliwości bólowe). Czy mimo to ćwiczyć?
Nikt nie wie lepiej od Ciebie, jak czuje się Twoje ciało. Jeżeli jednak podejmiesz decyzję, żeby uczestniczyć w zajęciach – zgłoś swój problem nauczycielowi, z pewnością będzie wiedział jakich pozycji powinieneś unikać, a jakie możesz zmodyfikować.
Mam różnego rodzaju ograniczenia fizyczne (chorobę serca, dużą wadę wzroku, problemy ze stawami). Czy joga jest dla mnie?
Certyfikowani nauczyciele jogi są bardzo dobrze przygotowani do pracy z osobami o różnym stopniu zaawansowania i różnych możliwościach i potrafią adaptować asany (pozycje jogi) tak, żeby służyły, a nie szkodziły naszemu ciału. Podczas zajęć często zdarza się, że część grupy wykonuje np. stanie na głowie, a reszta inne pozycje, w zależności od swoich możliwości. Żaden dobry nauczyciel nie będzie zmuszał Was do wykonywania pozycji, na które nie jesteście gotowi.
Mam sporą nadwagę, boję się, że wszyscy będą mi się przyglądać
Joga tym różni się od innych ćwiczeń fizycznych, że praktykując skupiamy się na swoi ciele i doznaniach z niego płynących. Zwykle jest ich tak dużo, że nie mamy czasu na rozglądanie się po sali i porównywanie, a nawet jeśli na początku tak jest – szybko uczymy się wycofywania, zmysłów do wewnątrz i skupiania na sobie.
Joga jest nudna. Potrzebuje czegoś bardziej dynamicznego.
Joga jest jedna, ale ma mnóstwo odmian, także te bardzo dynamiczne i męczące, więc ci, którzy „lubią się zmęczyć” znajdą w niej coś dla siebie. Praktyka asan, tak jak każda inna aktywność oglądana z zewnątrz może się wydawać statyczna czy nudna, ale dopiero własne doświadczenie pokaże nam czy się w niej odnajdujemy. Z pewnością warto spróbować!