Register Now

Register Now

  • W październiku nasze grupy Siekierki 60+ oraz Akademia Sztuk Wszelakich zwiedzą niezwykłą wystawę w Muzeum Narodowym w WarszawieWitkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia.

    „Wystawa poświęcona jest twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. Był artystą wszechstronnym, filozofem, pisarzem i przenikliwym krytykiem cywilizacji.
    Jego bezkompromisowość i konsekwencja w podążaniu własną drogą fascynują do dziś. Witkacy czerpał inspirację z różnych dokonań artystycznych i naukowych, reagował na otaczającą go nowoczesność. Był świadkiem historii, I wojny światowej i rewolucji październikowej, rejestratorem przejawów przyspieszenia cywilizacyjnego, przyczyniającego się do mechanizacji życia jednostki. Jego wybory i intuicje nierzadko okazują się aktualne.
    Wystawa koncentruje się na postawie twórczej Witkacego, która rozbija konwencjonalne myślenie o sztuce. W miejsce chronologicznej narracji – od pejzażu, poprzez Czystą Formę, do Firmy Portretowej – proponuje przegląd tematów ważnych dla samego artysty i w sztuce nowoczesnej. To m.in.: kosmos, ciało, historia, ruch, pierwotna wizja artystyczna, psychologiczna intensywność przeżycia metafizycznego, refleksja socjologiczna. Ważnym aspektem proponowanej interpretacji twórczości Witkacego jest również pokazanie jego działań performatywnych i paraartystycznych jako przynależnych polu sztuki.
    Dzieła z róznych okresów twórczości artysty spotkają się z wizjami awangardy – Wasilija Kandinsky’ego, Maxa Ernsta, Rudolfa Schlichtera, Umberto Boccioniego i Marcela Duchampa. Dokonania Witkacego na tym tle udowodniają głębokie pokrewieństwo ze zjawiskami artystycznymi o kluczowym znaczeniu dla kultury europejskiej dwudziestolecia międzywojennego.
    Na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć prace Witkacego ze zbiorów własnych oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych. To ponad 500 prac – obrazów, rysunków, pasteli i fotografii. Ekspozycję uzupełnią materiały wideo i archiwalia oraz ikoniczne dzieła twórców międzynarodowej awangardy.”

    Kuratorzy: Zofia Machnicka, Paweł Polit.

    Cały opis pochodzi ze strony Muzeum Narodowego.

Więcej wydarzeń

Once upon a dream - koncert Wokalmanii

24/11/2024 - 24/11/2024

Dorożkarnia

Rodzinne warsztaty ceramiczne

23/11/2024 - 23/11/2024

Dorożkarnia

Larp "Przerwany szlagier"

17/11/2024 - 17/11/2024

Dorożkarnia

Południowe klimaty - koncert rodzinny

17/11/2024 - 17/11/2024

Dorożkarnia

TeatRanek w Dorożkarni: Wymieciona dżungla - Teatr Bajki

10/11/2024 - 10/11/2024

Dorożkarnia

Content | Menu | Access panel