Dorożkarnia, Muzeum Narodowe, pracownia Artystyczna Damiana Lisiewskiego, Muzeum Warszawy
-
Oto program Siekierki 60+ na styczeń:
7 stycznia, godz. 14.30 – oprowadzanie z osobą przewodnicką po wystawie „Picasso”, Muzeum Narodowe w Warszawie.
Wystawa realizowana jest z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej.
Ekspozycja podzielona jest na cztery sekcje. Pierwsza przybliża refleksję artysty na temat piękna. Druga koncentruje się wokół jego fascynacji postaciami mitologicznymi, zwłaszcza figurami faunów i centaurów (w których upatrywać można alter ego twórcy). W sekcji trzeciej można obejrzeć szeroki wybór prac wykonanych w technice ceramiki, będących niezwykłym świadectwem innowacyjności i pasji Picassa. Ostatnia część wystawy jest poświęcona polonikom w twórczości artysty, pochodzącym w znacznej mierze z unikatowej kolekcji dzieł Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wiele z nich zostało nam podarowanych przez samego artystę.9 stycznia, godz. 12.30 – STOLIKI Z BRYDŻEM – rozkręca Anka Starzewska – seniorka, twórczyni m.in. Klubokawiarni Międzypokoleniowej.
17 stycznia, godz. 15.00 – odwiedzamy pracownie warszawskich osób artystycznych: Damian Lisiewski, spotkanie w pracowni artysty.
Damian Lisiewski – studiował Grafikę pod okiem profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Po uzyskaniu dyplomu przeprowadził się do Warszawy. Tutaj zdobył doświadczenie przy tworzeniu elementów scenografii w studiu scenograficznym. Od 2021 maluje zawodowo sprzedając z powodzeniem obrazy w wielu warszawskich galeriach. W swojej sztuce bawi się kształtami i śladem tworzonym przez narzędzia malarskie.
W obrazach przedstawia wizję swojego otoczenia z perspektywy osoby będącej w spektrum autyzmu (Asperger). Jego prace cechuje umiejętne użycie kolorów, linearność oraz dynamizm.23 stycznia, godz. 12.30 – STOLIKI Z BRYDŻEM – rozkręca Anka Starzewska – seniorka, twórczyni m.in. Klubokawiarni Międzypokoleniowej.
24 stycznia, godz. 15.00 – oprowadzanie po wystawie „Moi Ver – odkryty po latach geniusz fotografii awangardowej”, Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 24 – 42
Wystawa, która odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza. Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć.31 stycznia, godz. 15.00 – warsztat z pisania pism urzędowych – prowadzenie adwokat Piotr Śliwiński z Fundacji Alexisa de Tocquevilla, Dorożkarnia.
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy u koordynatora projektu – Damiana Kality
tel. 505 920 254
e-mail: damian.kalita@dorozkarnia.pl
Więcej wydarzeń
Koncert laureatów festiwalu MIT TON "Piosenki Andrzeja Zauchy" - premiera online
04/01/2025 - 04/01/2025
Dorożkarnia online