Dorożkarnia Wstęp bezpłatny
-
Zapraszamy do Dorożkarni na spotkanie z jednym z naszych wychowanków (w dzieciństwie występował w Teatrze Muzycznym Pantera jeszcze w „Starej Dorożkarni”) – Krystianem Ladą, znakomitym librecistą, dramaturgiem, reżyserem działającym na wielu polach opery i teatru muzycznego.
Krystian Lada – urodził się na warszawskim Grochowie, studia skończył w Amsterdamie, a obecnie mieszka w Belgii. Dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki (2019, 2020), współpracował już z najważniejszymi teatrami operowymi Europy. W swoich projektach porusza tematy istotne dla dzisiejszego świata, mówi o równouprawnieniu i wykluczeniu. Stara się rozsadzić skostniałą formę opery i znane nam struktury tego gatunku, bo wierzy, że opera oferuje przestrzeń na dialog.
W 2017 Lada założył The Airport Society – stowarzyszenie wędrownych artystów, aktywistów i działaczy społecznych, którzy inicjują nowe projekty łączące najnowsze dokonania na polu opery, technologii i aktualne zjawiska społeczne. W latach 2013-2016 Lada pełnił funkcję szefa dramaturgii i promocji w La Monnaie/De Munt. Wcześniej studiował dramaturgię i literaturę na Uniwersytecie w Amsterdamie. Lada pracował jako dziennikarz i autor scenariuszy dla telewizji i innych mediów. Jako dramaturg współpracował z szeregiem reżyserów i artystów wizualnych, takich jak: Pierre Audi, Ivo van Hove, Mariusz Treliński, Berlinde De Bruyckere czy Kirsten Dehlholm (Hotel Pro Forma). Współtworzył projekty operowe m.in. z La Monnaie/De Munt, Operą Holenderską, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Międzynarodowym Centrum Choreograficznym w Amsterdamie i Studio Minailo. Jako librecista współpracował z takimi kompozytorami jak: Katarzyna Głowicka, Dariusz Przybylski i Annelies Van Parys. Lada zainicjował i objął kuratelą kilka wydarzeń i przedstawień, w tym Stany Zjednoczone Opery (forum współczesnych twórców opery) i Fringe FUEL (program twórczej aktywizacji i profesjonalnego rozwoju dla artystów jako część Amsterdam Fringe Festival).
Zdobył uznanie m.in. na scenach w Berlinie, Brukseli czy w Hadze.
Spotkanie poprowadzi Oskar Netkowski – dziennikarz TVN, autor cyklu wywiadów #bezCukru z Oskarem Netkowskim. Od lat działający na rzecz równości i różnorodności. Niedawno dołączył do ekipy „Dzień dobry TVN”.
WSTĘP WOLNY!
Więcej wydarzeń
Koncert laureatów festiwalu MIT TON "Piosenki Andrzeja Zauchy" - premiera online
04/01/2025 - 04/01/2025
Dorożkarnia online