Kategorie
Aktualności

Aktualności

Zdjęcie przedstawia grupę młodzieży, w rękach trzymają puchary, na szyjach mają medale. Na [ioierwszym planie jest 5 osób.NAGRODY DLA NASZYCH TANCERZY

W dniach 15-17 listopada 2019 roku w Serbii odbył się międzynarodowy festiwal tańca – Dance Fest Novi Sad. Wystartowały w nim połączone siły tancerzy z Dorożkarni i z Domu Kultury Śródmieście. Tancerze reprezentowali nie tylko Warszawę, ale też Polskę. Na festiwalu byli jedynymi tancerzami z naszego kraju. Z wielką radością informujemy, że Agnieszka Wereszczyńska (Teatr Tańca TEST) wraz z Zuzanną Bernat i Mileną Maciejewską (FLESZ DK Śródmieście) zdobyły  I miejsce trio jazz/senior, zaś Szymon Kleszcz (Teatr Tańca JAZZ) wraz z Aleksandrą Bechcicką (SLYDE DK Śródmieście) zdobyli III miejsce duo open/senior.

 

 


plakat prezentuje grafikę do wydarzenia artystycznego z okazji 75 rocznicy Powstania Warszawskiego.

WYDARZENIA Z OKAZJI 75. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Z okazji obchodów 75. Rocznicy Powstania Warszawskiego  Rada i Zarząd dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy wraz z kombatantami serdecznie zapraszają do udziału w odsłonięciu tablic poświęconych Powstańcom i Mieszkańcom  Warszawy w następujących dniach:

22.09.2019 godzina 18.15 w Kościele Matki Bożej Anielskiej , ul. Modzelewskiego 98A

23.09.2019 godzina 9.15 w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, ul. św. Bonifacego 9

29.09.2019 godzina 18.45 w Kościele św. Michała Archanioła ul. Puławska  95.

Po odsłonięciu tablicy w dniu 29.09.19 o godzinie 19.00 w Kościele św. Michała Archanioła ul. Puławska  95 odbędzie się koncert Requiem Wolfganga Amadeusz Mozarta w Hołdzie Powstańcom i Warszawie w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego w wykonaniu solistów , zespołu wokalnego i Orkiestry Polskiej  Opery Królewskiej pod batutą Dawida Runtza.

 


Obraz przedstawia grafikę konwentu animatorów.DOROŻKARNIA PARTNEREM MAZOWIECKIEGO KONWENTU ANIMATORÓW

Już po raz trzeci odbędzie się Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury (MKAK). Wydarzenie adresowane jest do osób zajmujących się animacją kultury oraz edukacją kulturalną, a jego celem jest spotkanie i integracja środowiska animatorów kultury oraz pracowników edukacji kulturalnej pracujących w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, szkołach, a także osób będących niezależnymi liderami życia lokalnego, artystów z zacięciem społecznikowskim i wszystkich tych, którym bliskie są zagadnienia animacji kultury.

W tym roku MKAK połączony jest z otwarciem Programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021: Mazowieckie”. Konwent odbędzie się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu w dniach 26-28 września 2019 roku.

Dorożkarnia jest partnerem konwentu.

Zgłoszenia:

 

zapisz się!

 

 


Zdjęcie przedstawia grupę ludzi siedzących na leżakach przed sceną ustawioną w plenerze. Na scenie widzimy muzyków z instrumentami.KAŻDY MOŻE MIEĆ WPŁYW

Trwają prace na polityką kulturalną Warszawy.  Miasto zachęca warszawianki i warszawiaków do jej współtworzenia.

7 września w godz. 10:00 – 14:00 w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych na Wybrzeżu Kościuszkowskim odbędzie się Warsztat otwarty – prace nad nową polityką kulturalna Warszawy

Punktem wyjścia będzie raport z czerwcowych, lokalnych warsztatów, podczas których określone zostały wartości, jakie powinny wyróżniać kulturę w naszym mieście. Można go znaleźć na stronie https://bit.ly/31nzy7o  Udział w warsztacie jest bezpłatny, wymaga rejestracji na stronie: https://evenea.pl/event/politykakulturalna. Rejestrować się można do 5 września.

 


Zdjęcie przedstawia kilka osób na scenie. Najprawdopodobniej trwa uroczystość wręczenia nagród, ponieważ na scenie ustawione są stoły z pucharami i kwiatami. Na pierwszym planie ze sceny schodzi kobieta, w rękach trzyma puchar i różę.TEST PO RAZ TRZECI Z NAGRODAMI NA NPDF

Już po raz 23. odbył się w stolicy Czech międzynarodowy festiwal New Prague Dance Festiwal. Teatr Tańca Test z Dorożkarni startował w tym konkursie w 2010 i w 2011 roku, za każdym razem przywożąc nagrody. W tym roku tancerze zaprezentowali się tam po raz trzeci i znów zdobyli dwie nagrody: nagrodę specjalną DANCE HAND NPDF 2019 oraz III miejsce w kategorii MODERN/CONTEMPORARY DANCE.  Za sukcesem tancerzy stoją: Izabella Borkowska – choreograf i Darek Sikorski – reżyser.

 

 


Zdjęcie przedstawia graficzną informację o projekcie Biennale Warszawa.DOROŻKARNIA POLECA WIZYTĘ W BIENNALE WARSZAWA

Aktualnie w ramach projektu Zorganizujmy swoją przyszłość w Biennale Warszawa 2019 obywa się cykl warsztatów i wykładów dla dzieci, młodzieży i dorosłych pod hasłem Szkoła empatii stosowanej. Moduł ten poświęcony jest edukacji i wychowaniu zgodnie z przekonaniem Janusza Korczaka, że ,,zreformować świat, to znaczy zreformować wychowanie”.

Warsztaty mają ma na celu wprowadzenie uczestników i uczestniczki w zasady Porozumienia bez Przemocy. Pokazane zostaną cztery komponenty komunikacji, które mogą pomóc w porozumiewaniu się na co dzień i budowaniu relacji opartych na dialogu, a nie na walce.

Najbliższe warsztaty dla dorosłych odbędą się 6 czerwca w godz. 17.00-20.00.

Szczegółowe informacje:  https://biennalewarszawa.pl/4-kroki-do-porozumienia/

Informacje o pozostałych spotkaniach oraz twórcy tzw. Porozumienia bez Przemocy, Marshalu Rosenbergu:https://biennalewarszawa.pl/szkola-empatii-stosowanej-w-przestrzeni-bez-konca/

 


Zdjęcie przedstawia maszynę do pisania oraz tytuły książek nominowane do nagrody literackiejNAGRODA LITERACKA m. st. WARSZAWY

Właśnie poznaliśmy nominowanych do 12. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszego i jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Polsce. Laureatów poznamy 9 czerwca podczas uroczystej gali. Wówczas dowiemy się również, kto otrzyma tytuł warszawskiego twórcy. 

 

Data ogłoszenia nominacji jest nieprzypadkowa – 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

Nominacje ogłoszono podczas spotkania z jurorami w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata. Równolegle, w ośmiu miejscach w Warszawie, m.in. przy metrze Ratusz Arsenał czy Warszawa Wileńska oraz przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, rozdawana była jednodniówka – gazeta nawiązująca stylistyką do czasów międzywojennej Warszawy. Znalazły się w niej informacje o nominowanych książkach i autorach oraz mapa warszawskich bibliotek, w których będzie można wkrótce znaleźć wyróżnione tytuły. Po raz pierwszy w Polsce nominacje ogłosili również najpopularniejsi bookstagramerzy za pomocą InstaStories. Więcej informacji na stronie m. st. Warszawy.

 


WYTAŃCZYLI NAGRODY

Studio Tańca Jazz oraz Teatr Tańca Jazz prowadzą: Izabella Borkowska – choreograf oraz Darek Sikorski – aktor, reżyser. Tancerzy można było w marcu obejrzeć we wspólnym projekcie i godzinnym spektaklu o wielokulturowości pt. IndanceGration 2018 na scenie Dorożkarnia także na scenie filii Domu Kultury „Włochy” w konkursie tanecznym festiwalu ASTERIADA. Studio wytańczyło III nagrodę, a Teatr I. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali w dniu 6 kwietnia.

 


Zdjęcie przedstawia grupę osób na scenie. w rękach trzymają dyplomy.MAMY SIĘ CZYM POCHWALIĆ

Po pierwsze – otrzymaliśmy certyfikat Miejsca Aktywności Lokalnej. Po drugie – nasz Teatr Fiakier okazał się najlepszy na Mazowieckich Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła” i zdobył statuetkę Małe Zwierciadła za spektakl Czarne/białe w reż. Stanisława Dembskiego. Tym samym otrzymał też nominację do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła”, które odbędą się w czerwcu w Lublinie. Po trzecie – w dniu 5 kwietnia Dorożkarnia otrzymała certyfikat w konkursie na Miejsce Przyjazne Seniorom.

 

 

 

 


Zdjęcie przedstawia dwóch chłopców w wieku przedszkolnym. Uśmiechnięci stoją przy ścianie, obok nich kuca młody mężczyzna.PUCHATKI w DOMU KULTURY PRAGA

Dom Kultury PRAGA zaprosił dzieci i młodzież do udziału w konkursie FANTASTYCZNY POJAZD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. W konkursie udział wzięła nasza Pracownia Plastyczna PUCHATKI. Dodajmy, że nasz dom kultury był jedynym z lewej strony, który zgłosił do konkursu swoje prace. Miło nam donieść, ze Natan zdobył pierwszą nagrodę, a Nikoś wyróżnienie. Pracownię Plastyczną PUCHATKI prowadzi Szymon Gotowski. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek o 16.30, dołączyć można w każdej chwili.

 

 

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Zdjęcie przedstawia salę kinową. Na ekranie jest logotyp festiwalu Best Off. Na tle ekranu widzimy postać przemawiającą przez mikrofon.BEST OFF FESTIWAL W TYM ROKU W KWIETNIU

Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Niezależnego BEST OFF zorganizujemy w tym roku już po raz piętnasty. Zapraszamy 12 kwietnia do Kina LUNA.

Wkrótce uruchomimy podstronę festiwalu, ale już najważniejsze informacje można znaleźć na funpage Best Off https://www.facebook.com/bestofffestiwal/

A tymczasem zapraszamy organizatorów festiwali kina niezależnego do zgłaszania nagrodzonych i wyróżnionych filmów do naszego przeglądu.

REGULAMIN FESTIWALU BEST OFF 2019

 


5 GRUDNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Święto zostało ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z 1985 roku. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i miedzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami.

Ten ważny dzień świętowaliśmy także w Dorożkarni. Gościliśmy wspaniałych młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej nr 3, którzy w swoim wolnym czasie robią coś dla innych. Gościem specjalnym była przedstawicielka UNICEF-u, kiedyś wolontariuszka tej organizacji w Paryżu. A jeśli ktoś miałby ochotę dołączyć do grona wolontariuszy w Dorożkarni prosimy o kontakt z koordynatorką Magdaleną Mioduszewską: magdalena.mioduszewska@dorozkarnia.pl

Wszystkim wolontariuszom DZIĘKUJEMY 🙂


NASI TANCERZE NA PODIUM KONKURSU TAŃCA SOLODUOTRIO

Soloduotrio jest wyjątkowym wydarzeniem na warszawskiej scenie tanecznej. To okazja do zaprezentowania małych form tanecznych przygotowanych przez solistów, duety i tria przed szerszą publicznością i skonfrontowania młodych tancerzy i ich choreografii z opiniami jurorów.

W tym roku na podium znaleźli się nasi tancerze:

– I miejsce TRIO kat 16-20 lat: Maja Gilarowska/Aleksandra Kosieradzka/ Joanna Lach (Teatr Tańca JAZZ);

– I miejsce DUO kat. 21-30 lat: Paulina Grzęda/Urszula Zawadzka (Teatr Tańca JAZZ)

– II miejsce DUO kat.21-30 lat: Agnieszka Wereszczyńska/Tomasz Łukawski (Teatr Tańca TEST);
– II miejsce TRIO kat 21-30 lat: Monika Kropidłowska/Natalia Neuber/ Dagmara Rudzińska (Teatr Tańca JAZZ).

Festiwal odbył się 1 grudnia w Domu Kultury Śródmieście.

 

 

 

 

 


WARSZAWSKIE DOMY KULTURY – KULTURA DLA CAŁEJ RODZINY

Czy znacie OUR LITTLE ADVENTURES?  To blog prowadzony przez  szczęśliwych rodziców Karolinę i Mario. Piszą o  podróżach ze swoimi dziećmi i aktywnym spędzaniu z nimi czasu. Właśnie wzięli na warsztaty warszawskie domy kultury. Zapraszamy do lektury artykułu: WARSZAWSKIE DOMY KULTURY – KULTURA DLA CAŁEJ RODZINY.

 

 

 


zdjęcie przedtawia młodego, uśmiechniętego chłopaka na tle kwiatów.ŚNIADANIE Z KWIATOWĄ TERAPIĄ

Jak często zdarza Wam się jeść śniadanie wspólnie z sąsiadami? Celebrować je i jeszcze przy okazji zrobić coś fajnego dla siebie… Jeśli lubicie takie przedpołudnia nie może Was zabraknąć, na trzecim już śniadaniu sąsiedzkim w Dorożkarni. Ideę wspólnych posiłków zainicjował u nas Damian Kalita wspólnie z grupą lokalnych smakoszy skupionych w projekcie Siekierki 55+. W grudniu będzie z nami Marcin Gładki, z którym zrobimy świąteczne wianki.

Dorożkarnia: Twoje idealne śniadanie?

Marcin Gładki: Oczywiście to, które ktoś zrobi! Wtedy nieważne co… zawsze smakuje! Lecz gdy sam przygotowuję to na dwa sposoby: na słodko lub wytrawnie.

<<czytaj wszystko

 


wiolonczelaSTYPENDIA M. ST. WARSZAWY

Ruszyła kolejna edycja stypendiów artystycznych m.st. Warszawy, które przyznawane są od 2009 roku. Wnioski mogą składać zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci do 15 listopada br.

System stypendialny pozwala realizować artystyczne projekty najbardziej obiecującym i oryginalnym twórcom, którzy nie występują w imieniu żadnej instytucji czy organizacji pozarządowej. Stypendyści reprezentują różnorodne dziedziny sztuki: literaturę, sztuki wizualne, teatr, film, muzykę, taniec.

Więcej informacji na stronie:https://bit.ly/2Dan5v1


JUBILEUSZ KATARZYNY GAERTNER

Patronka naszego Festiwalu MIT TON obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy twórczej i z tej okazji krakowski  Teatr Groteska przygotował benefis artystki z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej. Benefis już 17 października. My zaś zapraszamy do udziału w naszym festiwalu.
Zgłoszenia:

zapisz się!

 


SUE RYDER – WYSTAWA w DOROŻKARNI

Margaret Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw – brytyjska działaczka charytatywna, założycielka Fundacji Sue Ryder. W Polsce wybudowała 30 domów opieki, organizowała wyjazdy wypoczynkowe dla kilku tysięcy byłych więźniów obozów koncentracyjnych, a także przysyłała transporty darów. W Warszawie znajduje się muzeum (na Placu Unii Lubelskiej 2), a w Dorożkarni do końca października można oglądać wystawę jej poświęconą.

 

 

 


RZEŹBA CERAMICZNA LECZYRUSZYŁA KOLEJNA ODSŁONA KAMPANII KULTURA LECZY

Kampania ma zachęcić warszawiaków do większego uczestniczenia w kulturze. Miasto namawia mieszkańców do przyjęcia, niczym lekarstwa, dawki kultury, przez co poprawią swoją jakość życia. I tak: film wzmaga apetyt na życie, poezja leczy prozę życia, dźwięk strun wiolonczeli łagodzi obyczaje, street art podnosi poziom hormonu szczęścia, taniec opóźnia procesy starzenia, rzeźba ceramiczna leczy wypalenie. W Dorożkarni dawki kultury wystarczy dla każdego.  A skoro rzeźba ceramiczna leczy wypalenie – polecamy zajęcia w naszej gliniarni. Na dzieci, dorosłych i rodziny czeka Janusz Żabowski.


SUKCES NASZYCH TANCEREK

Początek lipca to święto tańca w stolicy Czech. W tym roku międzynarodowy New Prague Dance Festival odbył się już po raz dwudziesty drugi . Do Pragi zjechały najlepsze młodzieżowe zespoły ze szkół tańca z całego świata (Australia, Belgia, Izrael, Francja, Malta, Nowa Zelandia, Panama, Republika Południowej Afryki, Singapur, USA), Polskę reprezentował Teatr Tańca Jazz z Dorożkarni.
Festiwal trwał tydzień, zaś tancerze kilkakrotnie musieli zaprezentować się w różnych choreografiach na deskach Teatru Narodowego w Pradze. Mieli też okazję wziąć udział w warsztatach modern, Pilates, hip-hop, klasyka – prowadzonych przez światowej klasy choreografów i nauczycieli tańca. Ciekawostką tego festiwalu jest fakt, że jury ocenia nie tylko prezentację zespołu na scenie. Jurorzy z ukrycia obserwują tancerzy w czasie prób, ich zachowanie, reakcje na polecenia instruktora, a nawet to, w jakim stanie zespoły zostawiają garderoby.
Teatr Tańca Jazz pojechał na ten festiwal po raz pierwszy  i od razu zdobył nagrodę Dancing Hand New Prague Dance Festival Prix (równorzędną nagrodę zdobyła jeszcze Akademia Tańca z Malty). Specjalną Osobistą Nagrodę Dyrektora NPDF otrzymała Izabella Borkowska – choreograf, która na co dzień (wspólnie z Darkiem Sikorskim) prowadzi w Dorożkarni Studio i Teatr Tańca Jazz oraz Teatr Tańca Test.

 


32785926_193312957963333_8113370630063128576_nDorożkarnia poleca!

Kto wie,  że pierwszy program komputerowy napisała kobieta? Kto potrafi wymienić choć jedną laureatkę Nagrody Nobla poza Marią Skłodowską-Curie? O tym właśnie jest projekt „80 dni dookoła kobiet”. Codziennie przez 80 dni dwie licealistki Hania Stacewicz i Zosia Mizgalewicz na swojej stronie na Facebooku umieszczają opisy ciekawych kobiet, które zasłużyły się dla nauki, kultury, sztuki lub po prostu zrobiły coś niesamowitego. Celem całej akcji jest łamanie stereotypów, pokazanie jak wiele nasza cywilizacja zawdzięcza kobietom. Dziewczyny chcą zachęcić szczególnie ludzi młodych do zrozumienia i poznania świata z innej perspektywy niż ta przedstawiana na lekcjach historii lub w telewizji, gdzie można zauważyć zdecydowaną przewagę mężczyzn.  Finałem kampanii będzie koncert młodych utalentowanych muzycznie dziewczyn już 8 czerwca. Szczegóły na Facebooku.

 


2010_08_Dorożkarnia_z_podnośnika_092

Dorożkarnia. Jak z NGO zrobić dom kultury 

Wśród instytucji kultury „Dorożkarnia”, działająca na warszawskich Siekierkach, to miejsce niezwykłe, bo wyrosłe z organizacji pozarządowych. Tam współpraca z NGO czy grupami nieformalnymi to nie jedna z opcji, ale misja i zasada działania. – polecamy artykuł na portalu NGO.PL: https://bit.ly/2kwh29u


Teatr Fiakier/ spektakl Czarno/biało

KOLEJNE NAGRODY DLA FIAKRA 

Połowa miesiąca jest niezwykle szczęśliwa dla naszego Teatru FIAKIER. 14 kwietnia grupa startowała w 14. Przeglądzie Teatrów Amatorskich SPOT na Zaciszu, a dzień później w Wołominie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Blackout. Na Zaciszu nagrodę reżyserską odebrał Stanisław Dembski (prowadzący Fiakier). W Wołominie teatr otrzymał II nagrodę, zaś Aleksandra Marczak  wyróżnienie aktorskie „Malownicza postać”. Na obu festiwal prezentowany był najnowszy spektakl CZARNE/BIAŁE.


30572169_10157337049348102_3023486058160455680_n

FIAKIER NA FESTIWALACH

Kwiecień jest niezwykle pracowity dla naszego Teatru Fiakier. Zespół właśnie zdobył I nagrodę na festiwalu TAKI OWAKI organizowanym przez Dom Kultury KADR). 14 kwietnia teatr wystąpi w Domu Kultury ZACISZE na Przeglądzie SPOT, a już dzień później w Wołominie na Festiwalu Blackout. Teatr prowadzi Stanisław Dembski.


26112315_10155503000438026_7955776649827625330_n

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO NA III NIEKONGRESIE?

Dzisiaj wystartował III Niekongres Animatorów Kultury. Potrwa do 11 kwietnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Z tej okazji polecamy artykuł w Gazecie Wyborczej: NieKongres nie tylko dla wielkich miast. W CK Zamek spotkają się samorządowcy i animatorzy z całej Polski – https://bit.ly/2GHLye5