Dorożkarnia
-
Pierwsze w nowym sezonie śniadanie będzie dobrym momentem, aby pozostać jeszcze w wakacyjnych klimatach podróży, ale posłuchać również historii Kobiet wędrownych oraz posmakować kawki z różnych stron świata. Cupping i spotkanie będzie zorganizowane wspólnie ze @storcafe.
Migracja ma płeć. Pomagamy sobie nawzajem oraz innym migrantkom i uchodźczyniom, które żyją z dala od swojej ojczyzny, w przełamywaniu samotności poprzez samopomoc, samoorganizację oraz ochronę praw i interesów kobiet migrujących.
Wizją Fundacji Kobiety Wędrowne jest kreowanie rzeczywistości, w której kobiety z doświadczeniem migracji i ich rodziny są pełnoprawną częścią obywatelskich wspólnot. Chcemy razem z polskimi kobietami współtworzyć otwarte społeczności lokalne w oparciu o wartości godności, równości i sprawiedliwości.
Cuppingi sięga w swych dość krótkich dziejach końca XIX wieku, kiedy zaczęto je praktykować w podobnym celu, co dziś. Już wtedy miały miejsce systemy aukcyjne. Każdy szanujący się kupiec wolał znać cechy nabywanego surowca, miast kupować kota w worku, to oczywiste (Do tej pory nic się nie zmieniło, a zamiast kota w worku kupcy wolą koty na paczkach).
Przez całe stulecie forma cuppingu nie uległa znaczącej ewolucji, aż do końcówki minionego wieku. Mający swój początek w 1999 roku w Brazylii konkurs Cup of Excellence (będący notabene krokiem milowym w rozwoju segmentu, który nazywamy dziś Specialty Coffee) wymagał dokładniejszego i bardziej powtarzalnego systemu oceny walorów i cech ziaren. Niedługo potem, kolejnym ogniwem łańcucha stało się opracowanie przez ówczesną organizację SCAA (Specialty Coffee Association of America) specjalnej, dokładnej i ustrukturyzowanej formuły cuppingowej, która wykorzystywana jest w wielu przypadkach do dziś.
Gościniami spotkania będą przedstawicielki Fundacji Kobiety Wędrowne oraz bariści ze @storcafe.
Rozmowę poprowadzi Krzysiek Rzyman.Wstęp wolny.