Oto program SIEKIERKI 60+ na maj 2023
Nie zapomnijcie zapisać się u opiekuna grupy: damian.kalita@dorozkarnia.pl
10 maja, g. 15.00 – Teraz już wiem, co jest piękne – spotkanie z artystą Witkiem Orskim, Galeria Foksal, ul. Foksal 1 m. 4.
Fotograficzna instalacja Witka Orskiego jest współczesną reinterpretacją słynnej ryciny Melancholia I Albrechta Dürera (1514), jednego z najbardziej tajemniczych, i jednocześnie najczęściej opisywanych i interpretowanych, dzieł sztuki w historii. Samo doświadczenie melancholijne już od czasów starożytności jest obecne w szeroko pojętych wytworach różnych dziedzin kultury (filozofia, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka, film etc.). Melancholia, czasem kojarzona z depresją, jest dziś powszechnie przeżywaną reakcją na uczucia niepewności, pustki i beznadziei zawiązane choćby ze świadomością postępującej katastrofy klimatycznej, zagrożeniem wojną czy bezradnością wobec kryzysu migracyjnego. Jako przeciwieństwo utopii odzwierciedla ona również dręczącą szczególnie młodych niepewność jutra i sceptycyzm wobec „nadziei na przyszłość”.
11 maja, g. 17.00 – Seniorki w ujęciach – spotkanie i spacer miejski z artysta Kamilem Kubikiem, Kawiarnia Dobroczynna, ul. Dąbrowskiego 30
17 i 31 maja, g. 15.00 – oprowadzanie po kolekcji sztuki współczesnej w Hotelu Europejskim. W oprowadzaniu może wziąć udział 10 osób.
Raffles Europejski Warsaw jest domem Kolekcji Sztuki Hotelu Europejskiego – unikalnego zbioru blisko 500 dzieł klasy muzealnej autorstwa ponad 120 artystów.
20 maja, g. 19.00 – pokaz opery Don Giovanni z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatr Studio, Plac defilad 1
Nowy sezon pokazów z cyklu The Met: Live in HD 2022–23 został ogłoszony, to już 12. sezon transmisji w Studio. Przed nami dziesięć zachwycających transmisji z nowojorskiej sceny Met. Poniżej znajdziecie Państwo informacje o produkcjach tego sezonu oraz o sprzedaży karnetów i biletów w Studio.
Sezon zawierać będzie trzy premierowe tytuły: The Hours Kevina Putsa, Medeę Cherubiniego, Championa Terence’a Blancharda oraz cztery nowe produkcje.
Podziwiać będziemy plejadę operowych gwiazd, w tym: Piotra Beczałę, Lisę Davidsen, Joyce DiDonato, Renée Fleming, Ryana Speedo Greena, Kelli O’Harę, Ailyn Pérez, Nadine Sierrę, Russella Thomasa, Michaela Volle’a, Sonyę Yonchevę i wielu innych.
21 maja, g.18.45 – Vika – pokaz filmu w ramach festiwalu Millenium Docs Against Gravity Film Festiwal, Kinoteka, Plac Defilad 1
24 maja, g. 15.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kim Lee. Królowa Warszawy, Muzeum Woli, ul. Srebrna 12
Muzeum Woli zaprasza na pierwszą wystawę poświęconą najsłynniejszej warszawskiej drag queen – Kim Lee. Królowa Warszawy. Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Kim królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci z powodu COVID w 2020 roku. Pozostawiła po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli.
Andy Nguyen (Kim Lee) był wybitnym artystą, w sposób szczególny związany z Warszawą. To tu mieszkał, najczęściej występował na deskach teatrów i klubów, a także tworzył odwołując się do symboli i wartości związanych z miastem.
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: damian.kalita@dorozkarnia.pl