CHOPIN – namiętności w dur i moll
premiera – styczeń 2010
Projekt teatralny przygotowany z okazji ROKU CHOPINOWSKIEGO 2010
Spektakl inspirowany życiem i twórczością Fryderyka Chopina na motywach biografii, wspomnień oraz listów, z wykonywaną na żywo muzyką oraz z elementami tańca.
Spektakl Chopin – namiętności w dur i moll to studium samotności wielkiego twórcy, który zatraca się w muzyce, pragnąc zwolnić upływ czasu i oddalić widmo nadchodzącej śmierci. Bogate życie wewnętrzne, strach przed niespełnieniem, obawa, że nie zdoła stworzyć wszystkiego czego chce, powoduje narastanie lęków. Życie zaczyna przypominać sen przeplatany scenami z przeszłości. Preludia komponowane w chwilach lęku mieszają się z Etiudami – jakby fotografiami, które zrobiono by uchwycić piękne, ulotne chwile życia.
Bohater spektaklu – Fryderyk Chopin – to twórca ekstremalny, wymagający od innych, równocześnie dający całego siebie. Świadomy czasów w których żyje, nie akceptujący rzeczywistości, świadomie idący „pod prąd”. Nie ulegając światowym modom i trendom epoki – mieszkając w Paryżu, tworzy muzykę inspirowaną. polskością i folklorem. Pokorny wobec sztuki, walczy z dewaluacją wartości swoich czasów, drwi z zachowań „gwiazd” pragnących przede wszystkim zaspokajać oczekiwania publiczności.
Czy tak ambitny artysta, ciężko pracujący, walczący z wyniszczającą chorobą, wplątany w wiele konfliktów uczuciowych i mający wiele problemów egzystencjalnych mógłby być współczesnym idolem? A może „poeta fortepianu” byłby dzisiaj niszowym artystą „krainy łagodności”?
choreografia: Beata Urbańska
scenariusz: Denis Brzeziński, Michał Świechowski
reżyseria: Stanisław Dembski