MIT TON festiwal,
to nowa odsłona projektu, z dziesięcioletnią tradycją, znanego dotychczas jako TEN TON. Tegoroczny festiwal jest drugim pod nową nazwa, a dwunastym od początku istnienia. Jego celem jest przypomnienie, uaktualnienie i promocja najlepszych wzorców polskiego repertuaru.
Patronami kolejnych spotkań wokalnych byli: dwukrotnie Jacek Cygan, Marek Dutkiewicz, Seweryn Krajewski, Jarosław Kukulski, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Mieczysław Szcześniak, Ewa Bem, Wojciech Młynarski i Katarzyna Gartner.
Podczas tegorocznego festiwalu odkryjemy piosenki – Czesława Niemena. Są one doskonałą propozycją repertuarową dla młodzieży, która zajmuje się śpiewaniem i muzykowaniem. Dorożkarniowy festiwal wskazuje taką możliwość, inspiruje młodych do pracy nad materiałem – niebanalnym, pięknym, mądrym i szlachetnym… i co ważne, rodzimym. W tym roku po raz pierwszy ostateczny wybór patrona przeprowadzony został w formie plebiscytu na fanpage festiwalu na Facebooku.
CZESŁAW NIEMEN
uznawany za twórcę wszech czasów, jeden z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, oryginalnych i wpływowych artystów XX wieku.
Miał szansę na światową karierę. Ale nie chciał. Kiedyś zapytałam go – dlaczego? Odpowiedział: „Światowa kariera jest dla ludzi nieskromnych. Zbyt wiele wymagających od życia w sensie materialnym… Wyobraźmy sobie jednak, że zrobiłem karierę w Ameryce tak, jak próbowałem. I teraz siedzę w jakiejś koszmarnej willi w Beverly Hills. Mam dużo pieniędzy, nie wiem, co z tym robić. Moim zdaniem, byłoby to przerażająco nudne.” Ciekawiej jest w willi na Żoliborzu? – zapytałam. A Czesław na to: „Tu jest moje miejsce, dziwny i piękny świat… Moją ambicją jest zostać sobą.” I to mu się zdecydowanie udało. Nigdy nie robił niczego pod publiczkę. „Dziwny jest ten świat” – jeden z pierwszych świadomych tekstów, napisał po próbie zrobienia kariery w Paryżu, bo ciągle miał do czynienia z bezinteresowną zawiścią i nietolerancją. Oglądałam premierę „Dziwnego świata” na festiwalu w Opolu w 1967 roku. Siedziałam przed telewizorem jak zahipnotyzowana. Nikt przedtem tak nie śpiewał. Wiedziałam, że rodzi się gwiazda.
Po latach go poznałam. Miał niewiele z gwiazdy. Skromny, dowcipny, autoironiczny. Bardzo nieufny wobec dziennikarzy. Miał takie powiedzenie: „Awangarda nie zna litości” i nim usprawiedliwiał swoje muzyczne eksperymenty. Nie lubił śpiewać na koncertach swoich starych przebojów. Kochał Małgosię, córki, swój dom na Żoliborzu… Myślę, że byłby szczęśliwy, słysząc, jak młodzi śpiewają jego piosenki.
Maria Szabłowska
OBEJRZYJ na YouTube KONCERT LAUREATÓW
OBEJRZYJ prezentacje festiwalowe na naszym kanale na YouTube
Warszawa, 12.10.2019 r.
Dom Kultury DOROŻKARNIA
w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
Ul. Siekierkowska 28
00-709 Warszawa
PROTOKÓŁ
MIT TON Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej piosenki Czesława Niemena
Jury w składzie:
- Grażyna Łobaszewska
- Ewa Kuklińska
- Michał Sobkowski
po przesłuchaniu 49 prezentacji postanowiło przyznać następujące nagrody:
Nagrodę Grand Prix – Alicji Dziurdziak
W kategorii I 7-12 lat:
I miejsce – Martyna Styś
II miejsce – Natalia Kosmowska
III miejsce – Jagoda Wypych
Wyróżnienia:
W kategorii II 13 – 18 lat:
I nagroda – Gabriela Kurzac
II nagroda ex aequo:
III nagroda ex aequo:
Wyróżnienie:
W kategorii III 19-25 lat:
Nagród nie przyznano
Ewa Kuklińska – aktorka, piosenkarka, tancerka i choreograf. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Le Académie International la Dance i Schola Cantorum w Paryżu. Tańczyła w Teatrze Wielkim, w grupach baletowych Naya – Naya i Sabat. W latach 1979-97 związana z warszawskim Teatrem Syrena. (informacja pochodzi ze strony www.filmpolski.pl).
Grażyna Łobaszewska – wokalistka i kompozytorka. Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody” (1980), „Piosenka o ludziach z duszą” (2006), „Brzydcy” (1987), czy „Gdybyś” (1978). Od 2000 r. współpracuje z młodymi, trójmiejskimi Jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest”.
Michał „Michu” Sobkowski – na co dzień prezenter ogólnopolskiego pasma wRadiu ESKA, gospodarz codziennego programu w telewizji Fokus TV oraz ekspert cotygodniowego programu „Bywanie na dywanie” dla Eska TV i Nowa TV.
Zapraszamy na nasz kanał na YouTube
Honorowy Patronat Burmistrza Dzielnicy Mokotów
Partnerzy:
Patron medialny:
Fundator nagrody Grand Prix:
Reportaż z przesłuchań festiwalowych MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena
Przesłuchania uczestników odbyły się 12 października 2019 r. w Domu Kultury Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28, Warszawa
Koncert laureatów MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena
Koncert laureatów obył się 15 listopada 2019 r. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na żywo na antenie RDC
Materiały filmowe z 12. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena przygotował Jacek Różański
ZAPRASZAMY na nasz kanał YouTube
MIT TON 2023 Piosenki Anny Jantar
MIT TON 2022 Piosenki Krystyny Kwiatkowskiej
MIT TON 2020/21 Piosenki Andrzeja Poniedzielskiego
MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena
MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner
TEN TON 2015 Piosenki Wojciecha Młynarskiego
TEN TON 2014 Piosenki Ewy Bem
TEN TON 2013 Piosenki Mieczysława Szcześniaka
TEN TON 2012 Piosenki Grażyny Łobaszewskiej
TEN TON 2011 Piosenki Maryli Rodowicz
TEN TON 2010 Piosenki Jarosława Kukulskiego
TEN TON 2009 Piosenki Marka Dutkiewicza
TEN TON 2008 Piosenki Seweryna Krajewskiego
TEN TON 2007 Piosenki Jacka Cygana
TEN TON 2006 Piosenki Jacka Cygana