Kategorie
Konkursy i festiwale

69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Grafika konkursu recytatorskiego -grafika nie przedstawia nic konkretnego

 

Drodzy Uczestnicy,

Pragniemy zaprezentować Wam tegoroczną odsłonę Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Współorganizujemy to wspaniałe wydarzenie od trzech lat. Z każdą edycją jesteśmy coraz bardziej przywiązane do idei, które niesie ze sobą Konkurs. W tym roku towarzyszem Waszej, ale również i naszej, przygody będzie postać i poezja Zbigniewa Herberta. Jego utwory zachęcają do zatrzymania się choć na chwilę w tym nieustannie pędzącym świecie i zastanowienia nad przyszłością poezji. Liczymy na oryginalne interpretacje tekstów, świeże i kreatywne pomysły, a także zapadające w pamięć wystąpienia, które poruszą serca i dusze wykwalifikowanego jury.

Wasze zainteresowanie jest dla nas wyznacznikiem działań dla Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Z roku na rok, do udziału zgłasza się coraz więcej chętnych osób. To uświadamia nam, że jako studentki i absolwentki wydziału Wiedzy o Teatrze, możemy śmiało powiedzieć, że obszar kultury i działania z nim związane przynoszą realne, pozytywne skutki. Przede wszystkim, za sprawą sztuki!

Niech niesie nas zamiłowanie do słowa, które, jak zawsze, jest motywem przewodnim Konkursu. Doceniajmy i rozpowszechniajmy jego wartość. Pamiętajmy o ożywianiu kultury języka, jako podstawowego środka komunikacji. Razem wspierajmy i twórzmy sztukę słowa. W tym roku również chciałybyśmy podążać z Wami w jego świat. Będzie to dla nas ogromna radość spotkać się z Wami już w kwietniu!

Ola Bratkowska
Maria Burakowska-Kowalska
Ola Duszka

 

Grafika projektu 60. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - z lewej strony rysunek dziewczyny w okularach z kartką w dłoni, z prawej strony informacje, w dolnym pasku logotypy

Przesłuchania odbędą się 6 kwietnia 2024 r. od godziny 9:00 w Domu Kultury Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28.

 Zgłoszenia przyjmujemy na adres e-mail: okr.dorozkarnia@gmail.com najpóźniej do 26 marca 2024 r.

 Jeśli masz pytania, śmiało kieruj je na powyższy adres e-mail lub skontaktuj się z nami telefonicznie: 511 795 219.

Towarzystwo Kultury Teatralnej, Dom Kultury Dorożkarnia oraz studenci Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Tegoroczna 69. edycja Konkursu jest edycją upamiętniającą twórczość Zbigniewa Herberta. Jej przesłaniem jest pamięć o pięknie, o słowie i jego wartości oraz uczczenie postaci wielkiego poety, który zawsze spełniał swoją misję wobec sztuki. Jego utwory zachęcają do zatrzymania się choć na chwilę w tym nieustannie pędzącym świecie i zastanowienia nad przyszłością poezji.

Ogromna waga słowa mówionego jest niezaprzeczalna, dlatego do uczestnictwa w Konkursie zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, a także osoby dorosłe gotowe do prezentacji własnych interpretacji utworów literackich.

W Dorożkarni odbędą się eliminacje aglomeracji warszawskiej.

Pobierz REGULAMIN:

Regulamin 69 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Pobierz kartę zgłoszenia – kategoria turniej recytatorski oraz wywiedzione ze słowa:

Karta zgłoszenia turniej recytatorski oraz wywiedzione ze słowa

Pobierz kartę zgłoszenia – kategoria teatr jednego aktora:

Karta zgłoszenia_kategoria teatr jednego aktora

Pobierz kartę zgłoszenia – kategoria poezja śpiewana:

Karta zgłoszenia _kategoria poezja śpiewana

Zdjęcie przedstawia mężczyznę. Ma ciemną brodę, kręcone włosy, na nosie okulary

Stanisław Dembski

Aktor, reżyser, pedagog. Grał w Teatrze STU i Teatrze KTO w Krakowie oraz Teatrze C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Wielokrotnie uczestniczył w warsztatach aktorskich we Francji, Niemczech, Anglii, Austrii oraz w międzynarodowych festiwalach w Strasburgu, Bonn, Kolonii, Sztokholmie, Bordeaux, Brukseli, Wiedniu, Sewilli, Lille, Archangielsku. Grał również w filmach i produkcjach telewizyjnych (m.in. Dzieje Mistrza Twardowskiego w reż. Krzysztofa Gradowskiego, Przeprowadzki – serial TV w reż. Leszka Wosiewicza, Niania – serial TVN, Szymon Majewski ShowKasia i Tomek.

Jego grupy teatralne są laureatami ogólnopolskich festiwali: START ´88 w Poznaniu, Biesiada Teatralna w Horyńcu, Festiwal Młodzieży Akademickiej FAMA, Barbórkowe Spotkania Teatralne, Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, SPOT 2006 (dorożkarniowy Teatr FIAKIER) oraz ASTERIADA (Teatr ZACZAROWANE KOŁO). Otrzymał tytuł Instruktora Roku w konkursie “Bliżej Teatru” oraz nagrody za pracę pedagogiczną przyznane przez Kuratorów Oświaty w Krakowie i w Warszawie.

Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej.

Kobieta, lekko się uśmiecha, kręcone włosy ma upięte, na ramiona zarzucony szeroki szalJoanna Górniak

Aktorka teatralna, filmowa i głosowa, reżyserka, autorka sztuk teatralnych, edukatorka teatralna i kierowniczka projektu ,,Otwarta Rampa” w Teatrze Rampa na Targówku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, na Wydziale Aktorskim. Ma ogromne doświadczenie w występowaniu na scenie, grała między innymi w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz w stolicy w Teatrze Nowym, Teatrze Rampa i Teatrze Druga Strefa.

 

Młody uśmiechnięty mężczyzna, ma krótkie włąsy i wąsy

Ignacy Martusewicz

Chłopak z Mokotowa. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Aktor.
Pracuje i rozwija się w dubbingu, nagraniach audio, teatrze, filmie i mocapie.
Okazjonalnie zajmuje się reżyserią oraz realizacją nagrań motion capture i słuchowisk.  Miłośnik kinematografii, modelarstwa i dobrych historii. W wolnym czasie uczy się języków i maluje modele.

Młoda uśmiechnięta dziewczyna z krótkimi włosamiJulia Flisińska

Tegoroczna dyplomantka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na kierunku aktorstwo. Wychowała się w Białej Podlaskiej, gdzie w wieku nastoletnim rozwijała swoje zainteresowania artystyczne w amatorskich grupach teatralnych. Do dziś uważa ruch amatorski za bliski jej sercu. Jej ulubionym momentem w procesie twórczym jest zagubienie, bo daje jej to możliwość dalszego poszukiwania. Dlatego tak dobrze odnajduje się w procesach improwizacyjnych. Poza pracą artystyczną, dużą satysfakcje dają jej działania Samorządowe oraz praca jako opiekun widowni w muzeum.

 

 

Jury w składzie:
Joanna Górniak- przewodnicząca, Julia Flisińska – członek, Stanisław Dembski – członek oraz Ignacy Martusewicz – członek postanowiło nagrodzić:
TURNIEJ RECYTATORSKI
w kategorii dorosłych
I nagrodę oraz kwalifikację do etapu wojewódzkiego otrzymuję Mateusz Kalinowski
II nagrodę otrzymuje Marek Różański
III nagrodę otrzymuje Ewa Szczęsna

Wyróżnienie otrzymuje Piotr Osiecki

w kategorii młodzieży szkół ponad ponadponadpodstawowych
I nagrodę oraz kwalifikację do etapu wojewódzkiego otrzymają Marharyta Chapko oraz Weronika Warczyk
III nagrodę otrzymuje Aleksandra Kasprzak
Wyróżnienie otrzymują Janek Brzozowski, Kacper Mućko i Maria Sulej
TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ
I nagrodę i kwalifikację do etapu wojewódzkiego otrzymuje Robert Zapora
Wyróżnienia otrzymują Krzysztof Kietczer oraz Maria Leśniowska
TEATR JEDNEGO AKTORA:
I nagrodę i kwalifikację do etapu wojewódzkiego otrzymuje Marta Łaska
Wyróżnienie otrzymuje Zofia Mularczyk

Wszystkim wygranym gratulujemy.

Uśmiechnięta dziewczyna z długimi rozpuszczonymi włosamiOla Bratkowska

Cześć! Mam na imię Ola i jestem studentką Wiedzy o Teatrze. W przeszłości pracowałam jako animatorka kultury, dziś zajmuję się głównie dostępnością – tworzę audiodeskrypcje filmowe i teatralne. Wciąż szukam jednak swojego miejsca, a na ten moment chciałabym związać swoją przyszłość z dramaturgią oraz nową choreografią.

Niemalże cały swój czas spędzam w teatrze lub w sali  tanecznej, ale jeśli przypadkiem trafi mi się wolniejsze popołudnie, staram się wykorzystać je jak najlepiej – czytam i oglądam wszystko, co tylko wpadnie mi w ręce

 

Uśmiechnięta dziewczyna z włosami do ramionMaria Burakowska-Kowalska

Byłam na Waszym miejscu!

Od najmłodszych lat zdobywałam doświadczenie występowania przed widownią podczas licznych konkursów recytatorskich. Jestem laureatką warszawskich, jak i ogólnopolskich przeglądów poezji. Miałam okazję poznać utwory wielu wybitnych klasycznych i współczesnych twórców oraz wytrenować warsztat aktorski.

Aktualnie najwięcej czasu poświęcam teatrowi,
który umożliwia wielopoziomowe pogłębianie relacji interpersonalnych, niosących za sobą niezliczone pokłady ciekawych i różnorodnych doznań.
Jako artystka i teatrolożka (Akademia Teatralna w Warszawie) co dzień mam okazję odkrywać tajniki medium, które łączy czynniki audiowizualne z doświadczeniem wspólnotowym. Pracuję w dziale promocji na Akademii Teatralnej, gdzie mam stały kontakt z młodymi twórcami i ich doświadczonymi mentorami.

Jako aktorka tworzę projekty musicalowe w Otwartej Rampie na Targówku. Współpracuję ze wspaniałymi reżyserami, choreografką i muzykami. Mam na koncie doświadczenie występowania na scenie, ale także i w przestrzeni publicznej podczas performansów wizualnych we współpracy ze studentami ASP.

Młoda kobieta, ma długie włosy bez grzywki, jest w okularachAleksandra Duszka

Moje działania w kulturze rozpoczęły się ponad 10 lat temu, gdy miałam 13 lat. Dołączyłam wtedy do gminnego wolontariatu w Wiązownie. Od tamtej pory staram się uczestniczyć w życiu społecznym i artystycznym mojego najbliższego otoczenia. Przy wyborze studiów teatrologicznych kierowałam się chęcią zgłębiania sztuki i literatury, a więc wspieranie Konkursu wydaje mi się naturalnym wyborem. Rzeczywistość sprawiła, że jednak na co dzień pracuję w branży ogrodzeniowej, w której spełniam się jako „ogarniacz rzeczywistości” i zwolennik praktycznych, ale też estetycznych rozwiązań. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest dla mnie możliwością powrotu do wielkiego świata sztuki i realizacji mojej wewnętrznej pasji do słowa. W życiu zawodowym towarzyszy mi również sztuka codzienności, ponieważ jestem makijażystką.

 

68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

67. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski