Kategorie
Konkursy i festiwale

68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Grafika konkursu recytatorskiego -grafika nie przedstawia nic konkretnego

 

List studentek i absolwentek wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie

Drodzy Uczestnicy,

Już drugi raz mamy przyjemność współorganizować dla Was Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Tegoroczna edycja jest edycją rocznicową, ponieważ pierwszy Konkurs odbył się 70 lat temu. To świadczy o tym, że z Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim wiąże się wieloletnia tradycja, a my chciałybyśmy zaprosić Was do kontynuowania jej razem z nami. Liczymy na oryginalne i świeże pomysły, kreatywne interpretacje tekstów oraz niebanalne wystąpienia, które poruszą serca i dusze wykwalifikowanego jury.

Cieszymy się, że poprzednia edycja spotkała się z Waszym zainteresowaniem. Dla nas, studentek i absolwentek wydziału Wiedzy o Teatrze, oznacza to, że warto angażować się w różne inicjatywy świata kultury, nawet te mniej popularne. Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się przywrócić funkcjonowanie etapu rejonowego w aglomeracji warszawskiej.

Niech niesie nas zamiłowanie do słowa, które, jak zawsze, jest motywem przewodnim Konkursu. Pamiętajmy o jego wartości oraz o ożywianiu kultury języka, jako podstawowego środka komunikacji. Razem wspierajmy i twórzmy sztukę słowa. Będzie to dla nas ogromna radość spotkać się z Wami już w kwietniu!

Aleksandra Bratkowska
Maria Burakowska
Aleksandra Duszka
Kornelia Sobieraj
Barbara Lewińska

Informacje o konkursie

Termin konkursu: 25 i 27 kwietnia 2023 r., godz. 10:00, w Domu Kultury Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28.

Zgłoszenie wyślij e-mailem: okr.dorozkarnia@gmail.com najpóźniej do 17 kwietnia 2023 r.

Jeśli masz pytania, śmiało kieruj je na powyższy adres e-mail.

Możesz skontaktować się z nami również telefonicznie: 511 795 219.

 

Towarzystwo Kultury Teatralnej, Dom Kultury Dorożkarnia oraz studenci Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Tegoroczna 68. edycja Konkursu jest edycją rocznicową, gdyż pierwszy Konkurs odbył się 70 lat temu. Jej przesłaniem jest pamięć o słowie i jego wartości oraz ożywianie kultury języka, jako podstawowego środka komunikacji.

Ogromna waga słowa mówionego jest niezaprzeczalna, dlatego do uczestnictwa w Konkursie zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, a także osoby dorosłe gotowe do prezentacji własnych interpretacji utworów literackich.

W Dorożkarni odbędą się eliminacje aglomeracji warszawskiej.

Karty zgłoszenia

TURNIEJ RECYTATORSKI WYWIEDZIONE ZE SŁOWA – pobierz kartę zgłoszenia

TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ – pobierz kartę zgłoszenia

TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA – pobierz kartę zgłoszenia

Protokół jury

Drogie Uczestniczki, drodzy Uczestnicy!

przesłuchania do 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje aglomeracji warszawskiej są już za nami, ale wciąż pozostajemy pod dużym wrażeniem Waszych wczorajszych występów!

Bardzo dziękujemy  Wam za czas, który poświęciliście na przygotowania, za namysł przy wyborze repertuaru, za zaangażowanie i oczywiście za wielką odwagę, która pozwoliła Wam wyjść na naszą scenę oraz zaprezentować się zarówno przed jury, jak i przed innymi uczestnikami. Ponadto pozostawaliście w kontakcie z nami, informowaliście o ewentualnych zmianach, prośbach i nieobecnościach, dzięki czemu wszystko przebiegło naprawdę sprawnie nawet, mimo wywołanych deszczem korków.

Krótko mówiąc, to wydarzenie nie udałoby się bez Was, dlatego już teraz nie możemy doczekać się kolejnej edycji.

Do zobaczenia za rok!

Koordynatorki OKR

Grupa młodych osób pozuje do zdjęcia, ustawiona w dwóch rzędach, z dyplomami w dłoniach

Koordynatorki konkursu w Dorożkarni

Zdjęcie uśmiechniętej dziewczyny z długimi włosami, z lewej strony zdjęcia krótka informacja o osobie ze zdjęcia.

Zdjęcie uśmiechniętej dziewczyny z długimi włosami, z lewej strony zdjęcia krótka informacja o osobie ze zdjęcia.

Zdjęcie dziewczyny z długimi włosami, w okularach i intensywnie umalowanymi ustami, z lewej strony zdjęcia krótka informacja o osobie ze zdjęcia.

Zdjęcie uśmiechniętej dziewczyny z włosami do ramion, w dłoni trzyma smartfona, patrzy w ekran, lekko się uśmiecha, z lewej strony zdjęcia krótka informacja o osobie ze zdjęcia.
Dziewczyna siedzi prawdopodobnie w kawiarni lub klubie, za nią są stoliki i krzesła, na ścianach plakaty, z lewej strony informacja o osobie na zdjęciu.

MELANIA GRZESIEWICZ – AKTORKA

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (2019). Jej spektakle dyplomowe to „Efekt” w reżyserii Agnieszki Glińskiej (2017) oraz „Gwałt na Lukrecji” w reżyserii Marcina Libera (2018). W 2019 roku z oceną celującą obroniła tytuł magistra sztuki, o tytule pracy – „Aktorstwo jako laboratorium ludzkiej psychiki. Realizm psychologiczny w kreowaniu postaci”. Debiutowała w spektaklu Teatru Telewizji „Chłopcy” w reżyserii Roberta Glińskiego (2018). Popularność przyniosły jej role w kochanych przez widzów serialach m.in. „M jak miłość”, „Na Wspólnej”, „Przyjaciółkach”.

Młoda uśmiechnięta kobieta, ma długie włosy i kolczyki w uszach

 

Dziś przedstawiamy kolejnego członka jury, którego spotkacie podczas naszych przesłuchań!

 

STANISŁAW DEMBSKI – PEDAGOG TEATRU, AKTOR, REŻYSER

Stale współpracuje z młodzieżą. Prowadzi Teatr FIAKIER, Teatr ZACZAROWANE KOŁO, Teatr PARK. Jest reżyserem Teatru Pijana Sypialnia – największego niezależnego teatru w Polsce. Grał w Teatrze STU i Teatrze KTO w Krakowie oraz Teatrze C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Wielokrotnie uczestniczył w warsztatach aktorskich we Francji, Niemczech, Anglii, Austrii oraz w międzynarodowych festiwalach w Strasburgu, Bonn, Kolonii, Sztokholmie, Bordeaux, Brukseli, Wiedniu, Sewilli, Lille, Archangielsku. Grał również w filmach i produkcjach telewizyjnych.

Jego grupy teatralne są laureatami ogólnopolskich festiwali: START ´88 w Poznaniu, Biesiada Teatralna w Horyńcu, Festiwal Młodzieży Akademickiej FAMA, Barbórkowe Spotkania Teatralne, Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, SPOT 2006 (dorożkarniowy Teatr FIAKIER) oraz ASTERIADA (Teatr ZACZAROWANE KOŁO). Otrzymał tytuł Instruktora Roku w konkursie “Bliżej Teatru” oraz nagrody za pracę pedagogiczną przyznane przez Kuratorów Oświaty w Krakowie i w Warszawie.

Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę. Ma ciemną brodę, kręcone włosy, na nosie okulary

STANISŁA GODLEWSKI – KRYTYK TEATRALNY

Absolwent wiedzy o teatrze i filologii polskiej UAM (w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych), doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii (UAM), krytyk teatralny. W jego zakresie badań są między innymi:

  • teatr i dramat polski XX i XXI wieku
  • historia kobiet w teatrze
  • teoria i historia polskiej krytyki teatralnej
  • choreografia współczesna

fot. Maria Magdalena Ożarowska

Młody uśmiechnięty mężczyzna, szeroko się uśmiecha, ma zarost oraz kolczyk w prawym uchu

KACPER JAN LECHOWICZ – AKTOR

Pochodzący z Zamościa student aktorstwa w Akademii Teatralnej w Warszawie swoje pierwsze doświadczenia teatralne zdobywał we współpracy z Warszawskim Teatrem Ochoty od 2015 roku.

Uwielbia czytać poezję, listy i dzienniki. Ponadto jego ulubionymi autorami są Osiecka, Gałczyński, Bursa i Młynarski.

Na co dzień można go oglądać w przedstawieniu ,,Prawdziwy norweski black metal” reżyserii Marcina Libera na scenie Teatru Collegium Nobilium, gdzie wciela się w postać Barda/Fausta oraz Dziwnego Detektywa.

Swoim świeżym spojrzeniem i oryginalnością wyrazu będzie wspierał szanowne grono jury, którego zadaniem będzie wyłonienie zwycięzców i wskazanie osób, które zakwalifikują się do kolejnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Młody uśmiechnięty mężczyzna

Archiwum festiwalu w Dorożkarni

67. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski 2022